Застосування і наслідки галюциногенів

До групи галюциногенів відносять препарати, що мають в основі різні хімічні сполуки, але подібні за, що викликаються ними клінічні ефектів. Токсична дія викликає посилення чутливості до звукових і зорових подразників, порушення кольорового сприйняття, відчуття спотворення простору, часу, власного тіла, оцінки себе як особистості. Синдром відміни не характерний. Лікування зводиться до психологічної підтримки.

Галюциногени – це речовини природного походження:

 1. Діетиламід лізергінової кислоти (ЛСД) – виготовляється з витяжки грибків, що паразитують на пшеничного та житнього борошна.
 2. Мескалін – готується на основі мексиканського кактуса ПЕЙОТА.
 3. Псилоцибин – проводиться з грибів, що відносяться до виду мухоморів, і деяких інших видів.

З 90 рр. XX століття і на теперішній час кожні 2-3 роки на ринку з’являється новий синтетичний наркотик. Інше їх назва – «дизайнерські». Їх виробляють у підпільних лабораторіях шляхом з’єднання декількох відомих природних і синтетичних наркотиків, отримуючи при цьому препарати з вираженою токсичною дією, миттєвим звиканням і важким абстинентним синдромом.

Усі ці «нові» наркотики також помилково відносять до групи галюциногенів, хоча в їх хімічну формулу не входить природні токсини.

Застосування і наслідки галюциногенів

Патофізіологія

Встановлено, що псилоцибін і ЛСД з’єднуються з рецепторами, чутливими до серотоніну, блокуючи їх, іноді є незворотнім. Це призводить до первісного почуття безмежного блаженства та радості, ейфорії та яскравим емоціям.

Надалі концентрація речовини в крові знижується, а дія природного, власного серотоніну неможливо – рецептори заблоковані. У споживача розвивається виражений тривожно-депресивний стан, що пояснює формування найсильнішої психологічної залежності.

Спосіб застосування та наслідки

Дія наркотику залежить від його виду:

Вид наркотика Початок дії Термін дії
Мескалін    30-60 хвилин від вживання 12-24 години
DMT – дизайнерський наркотик 2-5 хвилин     20-60 хвилин, звідси назва – «бізнес-ланч»
Псилоцибін Кілька хвилин 4-6 годин
ЛСД 30-60 хвилин 12-24 годин

При прийомі ЛСД досить рано розвивається стійкість до наркотику (толерантність), що веде до швидкого підвищення його доз. При скасуванні толерантність так само швидко зникає. Психологічна залежність сильна, але теж відрізняється в залежності від виду препарату. Фізична залежність і синдром відміни (абстиненція) для цієї групи не характерні.

Гострі ефекти

Розрізняють психічні та фізичні прояви дії наркотичної речовини. До порушень з боку вищих психічних функцій відносяться:

 1. Розпізнавання та обробка потрапляючих до організму зорових, слухових, нюхових, дотикових і пропріоцептивних (дають людині відчуття власного тіла в просторі) сигналів. Це призводить до порушень сприйняття кольору, появи яскравих, фантастичних зорових образів – галюцинацій.
 2. Спотворене відчуття часу, простору, навколишнього середовища.
 3. Перепади настрою – ейфорія змінюється депресією.
 4. Порушення здатності до логічного мислення.
 5. Незв’язна мова.

Фізичні симптоми:

 • прискорене серцебиття (тахікардія);
 • підвищена пітливість;
 • нечіткі рухи (дискоординація);
 • порушення, нечіткість зору;
 • стійке розширення зіниць;
 • нудота і блювота (дуже часто на піку «сп’яніння»).

Увага! Ви можете ознайомитися з розпорядком дня в стаціонарі

Особливості препаратів

Існують деякі відмінності в клініці «сп’яніння» різними препаратами. ЛСД, наприклад, рідко викликає справжні галюцинації. Однак, якщо ці психотичні ефекти від прийому лізергінової кислоти з’являються, вони найчастіше переходять у хронічний психотичний синдром.

Мескалін і псилоцибін, навпаки, здатні привести до дуже яскравим галюцинацій, марення, гострим панічним атакам, вираженого безпричинного почуття страху. Їх дія проходить повністю, не переходячи в тривалі та стійкі відхилення в психіці.

Є версія, що галюциногени надають особливо гострий вплив на людей, що мають схильність до психічних захворювань. Загальним для дії всіх препаратів цієї групи є те, що вони підсилюють психоемоційний стан користувача на момент прийому речовини. Інтенсивність проявів інтоксикації так само багато в чому залежить від вихідних установок кожної конкретної особистості та її здатності впоратися з спотворенням сприйняття дійсності.

Хронічні ефекти

Застосування і наслідки галюциногенів

Найважчими наслідками тривалого вживання галюциногенів стають стійкі порушення психіки, що вимагають тривалого, іноді довічного, спостереження і лікування у психіатра. У більш легких випадках у колись вживали ЛСД людей протягом багатьох років виникають, так звані «спогади, що вклинюються».

На тлі тверезості можуть з’явитися порушення сприйняття, труднощі мислення, галюцинаторні образи, подібні до тих, що були при вживанні наркотика. Найчастішим, довготривалим ефектом стає депресія.

Галюциногени та вагітність

У ряді проаналізованих випадків вживання вагітними жінками наркотиків не отримано достовірних даних про патологічний вплив на плід. Чи не доведений зв’язок із перериванням вагітності та аномаліями розвитку плода.

Дізнатись вартість проживання в стаціонарі

Перейти

Діагностика

Діагноз встановлюється після огляду та вивчення анамнезу хворого. Вимірювання концентрації наркотиків не проводиться. Скринінгове дослідження сечі не може виявити присутність галюциногенів.

Лікування

Медикаментозне лікування потрібно при передозуванні. Проводиться купірування гострого порушення, зняття панічного страху за допомогою заспокійливих засобів. Лікарська допомога потрібна також при стійких психічних відхиленнях, або вираженого емоційного забарвлення «вклинюються спогади», які можуть привести до епізодів тривоги, збудження, страху або депресії. Основне лікування передбачає тривалу психологічну підтримку для подолання залежності.

Розрахувати вартість лікування