З’явився шанс вилікуватися від алкоголізму

Більшість з тих, хто вживає спиртні напої, здатні контролювати свою поведінку. При алкоголізмі виникає компульсивний патологічний потяг до алкоголю, з яким практично неможливо впоратися без допомоги фахівців. Бажання знову випити за своєю силою прирівнюється до почуття голоду і спраги. Від неконтрольованої потреби вживати спиртні напої алкоголіка не утримує ні плач дружини, ні втрата роботи, ні проблеми зі здоров’ям..

Клінічні дослідження

Три роки тому біологи з університету шведського міста Лінчепінг поставили собі за мету встановити механізм виникнення тяги до алкоголю. Вони почали вивчати мигдалеподібне тіло, розташоване в головному мозку. Ця ділянка відповідає за контроль реакції страху, а також бере участь в навчанні живих істот, пов’язаному з загрозою покарання.

Дослідження нових методик лікування алкоголізму

Вчені виявили в миндалевидном тілі групу нейронів, відповідальних за поведінку і прийняття рішень, обумовлених алкогольною залежністю. Внаслідок експерименту на щурах дослідники отримали наступні результати:

  • виділили з популяції особини з компульсивним потягом до алкоголю і схильністю до розвитку залежності;
  • вивчили особливості реакції нейронів мигдалеподібного тіла щурів на вживання спиртного.

Дані нейробіологічного дослідження висвітлювалися на сторінках журналу Science Advances.

Як проводився експеримент на щурах?

У клітці у щурів встановлювалися поїлки з алкоголем. Для того щоб отримати доступ до нього, тваринам слід натиснути на важіль, причому кількість спирту не обмежувался. Надалі умови експерименту посилювалися: кожне натискання важеля, кожна доза алкоголю супроводжувалися ударом струму.

Дві третини щурів відмовлялися натискати на важіль через страх болю, однак деякі звірята як і раніше робили це. Неприємні відчуття не лякали їх і не утримували від бажання отримати дозу спирту з поїлки.

Під час нейробіологічного дослідження вченими була виявлена ​​мережа нейронів в миндалевидном тілі головного мозку. Вони активізувалися перед тим, як щур натискав на важіль. На думку дослідників, саме ці нервові клітини впливають на появу компульсивного потягу, відповідальні за поведінку алкозалежного і його рішення продовжувати далі вживати алкоголь.

Ідентифікація клітин проводилася за допомогою спеціального молекулярного маркера. В результаті «відключення» нейронів мигдалеподібного тіла щурів (придушення їх активності) відбувалося наступне:

  • бажання вживати алкоголь втрачало свою актуальність, значно знижувалася інтенсивність компульсивного потягу до спиртного;

  • відновлювалася здатність щурів утримуватися від бажання натиснути на важіль, вони отримували можливість контролювати свої емоції і поведінку, обумовлені болючою тягою до алкоголю.

Дослідники сподіваються, що отримана за підсумками експерименту інформація зробить революційний прорив у медицині і фармакології, і хворі на алкоголізм отримають шанс на одужання.

Розрахувати вартість лікування