Попереджений – значить озброєний: що необхідно знати про наркоманію?

В даний час наркоманія вважається світовою проблемою – медичною, соціальної, економічною, юридичною. Проблему висвітлюють ЗМІ, відображає кінематограф, інші види мистецтва, вивчає наука. Але у них різний підхід до визначення наркоманії. Для загального розуміння необхідно розглянути поняття і визначення, що відносяться до цього захворювання.

Що таке «наркотики»?

Наркотики – це психоактивні речовини, які викликають змінений стан, відчуття ейфорії, розкутості. Ці ефекти відбуваються внаслідок впливу ПАР на нервову систему, головний мозок. Всі наркотичні речовини умовно поділяють на дозволені і заборонені.

Основні відомості про наркотики та наркоманії

Дозволені – це алкоголь і тютюн. Незважаючи на те що їх регулярне вживання призводить до таких же негативних наслідків, як і канабіноїди, синтетичні наркотики, опіум і інші, юридично їх звернення та вживання не обмежується, не підлягає покаранню законом.

Заборонені наркотики включені до переліку наркотичних засобів, що підлягають суворому контролю. Їх вживання, зберігання і поширення карається законом. До них відносяться:

  • природні (рослинні) з’єднання – опіати, канабіноїди;
  • напівсинтетичні – героїн, кокаїн;
  • синтетичні – первитин, ефедрин, метамфітамін та ін.

Наркотики розрізняються не тільки за походженням. В основу класифікації лягли відмінності за їх:

  • структурою;
  • способу впливу на ЦНС.

Деякі наркотики викликають оглушення, загальмованість, інші – піднесений настрій, легкість, ейфорію, треті – галюцинації. При тривалому застосуванні наркотики викликають формування залежності (адикції). Найбільш небезпечними в цьому відношенні є синтетичні речовини, так як залежність формується іноді після одноразового прийому.

Як розвивається залежність?

У головному мозку людини і деяких тканинах є рецептори, чутливі до ПАР. Наркотик зв’язується з рецепторами, викликаючи різні ефекти. При регулярному введенні речовин кількість рецепторів збільшується, порушується зворотний зв’язок, і, для того щоб отримати первинний ефект «сп’яніння», потрібно збільшення кількості наркотику і скорочення часу між введенням.

В результаті розвивається непереборна тяга до вживання наркотику. При припиненні прийому відзначається синдром відміни або абстиненція. Відчуття, що супроводжують відмову, настільки тяжкі, що наркоман боїться «ломки» і не може кинути згубну звичку.

Види залежності

Розрізняють 2 види залежності: психічну і фізичну. Деякі ще називають соціальну залежність, під якою розуміють стан, коли людина ще не почала приймати наркотики, але обертається в певному середовищі людей, що вживають ПАР. Вона приймає манеру поведінки, спілкування, відносини до соціуму.

Психічна аддикція

При вживанні ПАР першогоформується психічна залежність. Хворий бажає постійно переживати приємні відчуття, викликані наркотичним сп’янінням. Для деяких наркотик – це засіб позбавитися від проблем, невпевненості в собі, стати «своїм» в певній групі.

Фізична залежність

Наркотики «вбудовуються» в метаболізм, змінюють його. Тому при відмові від наркотиків організм «протестує», виникає абстинентний синдром, що супроводжується сильними суглобовими і м’язовими болями, нудотою / блюванням, тремором кінцівок, сильними головними болями, порушенням свідомості та ін.

Хворий не може самостійно подолати залежність, йому потрібне комплексне лікування і тривала реабілітація, щоб повернутися до нормального життя.

Розрахувати вартість лікування