Гени і шкідливі звички: експертна думка, підтверджена дослідженнями

Гени відповідають за багато процесів, що відбуваються в людському організмі. Однак з ними пов’язані не тільки численні наукові дослідження, але і різні міфи. Один з них полягає в тому, що існує особливий «ген алкоголізму», який провокує в людині потяг до спиртного. Почасти це так, але тільки на самому ділі це питання набагато складніше і вимагає більш глибокого вивчення.

Який ген відповідає за розвиток алкоголізму?

Спадкова схильність – один з найпотужніших чинників, що впливають на здоров’я і життя людини. Гени визначають не тільки колір очей або волосся, форму губ і особи, але і темперамент, характер і навіть схильність до хвороб або шкідливих звичок. Досить часто можна чути твердження, що «він п’є, тому що це спадкове». І в корені неправильним є думка, що за схильність до алкоголізму відповідає тільки один ген.

Генетична схильність до шкідливих звичок

Щоб визначити загальні риси між людьми, які вживають психоактивні речовини, вчені проводять ряд повногеномних досліджень. Під час їх виконання зразок ДНК людини піддається тотальному дослідженню за допомогою спеціального обладнання – секвенаторів. Саме завдяки такому аналізу вченим вдалося встановити, що схильність до алкоголізму «закодована» не в одному, а відразу в декількох окремих генах.

Чому не варто у всьому шукати генетичний слід?

Не тільки гени впливають на ризик розвитку у людини залежної від алкоголю, наркотиків або сигарет. Багато що залежить і від зовнішніх факторів:

  • оточення;
  • виховання;
  • інтересів;
  • соціальної відповідальності;
  • характеру;
  • кола спілкування;
  • наявності важких захворювань.

Однак спадковість і додаткові тригерні ситуації грають однаково вагому роль у розвитку алкоголізму.

Є чимало прикладів, коли цілком успішні люди раптово починали вживати спиртне. Також прикладом можуть послужити ситуації, коли діти із забезпечених і благополучних сімей ставали наркозалежними. І далеко не у всіх випадках у них була несприятлива генетика.

Дефіцит батьківської уваги або вседозволеність – одна з причин, за якими підлітки з багатих сімей набувають згубні звички. Тому як на генетику, так і на зовнішні фактори, що провокують виникнення залежності від наркотиків чи алкоголю, доводиться практично однакова частота народження: 40-60%.

Чи можна вплинути на спадкову схильність до згубної залежності?

Виправити генетичний код і інформацію, яку він в собі несе, неможливо. Однак можна вплинути на зовнішні фактори, що провокують виникнення шкідливих звичок. Наприклад, на дітей з неблагополучних сімей, позитивно може вплинути хороша компанія однолітків. Крім того, запобігти появі у них інтересу до психоактивних речовин допоможе спорт, гарне хобі або уважне, лояльне ставлення з боку педагогів.

І таких прикладів можна навести ще дуже багато. Причому вони стосуються не тільки дітей – навіть дорослі люди можуть придушити в собі «ген алкоголізму». Для цього потрібно небагато: бажання, сила волі і підтримка з боку друзів або близьких людей.

Розрахувати вартість лікування