Думка експерта про початок формування алкоголізму

Дитячий і підлітковий алкоголізм є дуже значущою проблемою. На сьогоднішній день рівень алкоголізації в цій віковій групі істотно зріс. Фахівці-наркологи стверджують, що близько 75% хронічних алкоголіків стали вживати спиртні напої у віці ще до 18 років.

Формування залежності від алкоголю

Причини алкоголізму у дітей і підлітків

Пияцтво в віці до 16-18 років має соціальні та психологічні причини. Воно швидко переростає в алкоголізм через незрілість більшості систем і вікових особливостей перебігу процесів в організмі. Фахівці називають такі причини:

  1. Толерантність до алкоголю в сім’ї – у більшості підлітків-алкоголіків перше знайомство з алкогольними напоями сталося під час сімейних торжеств. Тому у них сформувався стереотип «свято = алкоголь». Крім того, для дитини батьки – авторитет, і якщо вони пропонують випити, самі п’ють, то нічого поганого в цьому немає. Надалі вони продовжують випивати з однолітками, щоб «підняти настрій», «зробити собі свято».
  2. Відчуття дорослості – тут знову спрацьовує стереотип. П’ють дорослі, тільки дорослим продають алкоголь. Щоб бути дорослим, достатньо випити. Часто, для того щоб відчути себе дорослим або стати «своїм» в групі старших хлопців, дитина/підліток починає випивати.
  3. Пропаганда алкоголю – діти часто бачать, як «круті» герої на екрані вживають спиртні напої. Щоб стати «крутим», досить пити, курити. Для підлітка з низькою самооцінкою такої мотивації достатньо, щоб «призвичаїтися» до випивки.
  4. Проблеми в сім’ї – сварки, розлучення батьків, домашнє насильство викликають у дитини стрес. Але, з огляду на вік, вона не вміє знаходити рішення проблеми і шукає шлях «відходу від дійсності». Алкоголь дає ілюзію забуття, ейфорії, щастя.
  5. Спадковість – встановлено, що у батьків-алкоголіків діти дуже рано починають вживати алкоголь. Ще на рівні зародка відбувається порушення функцій клітин, тканин, розвивається тяга до спиртного через те, що етиловий спирт вже «включився» в процеси метаболізму. Ризик стати алкоголіком у таких дітей у багато разів вище.

Сьогодні більшість підлітків не вважають слабоалкогольні напої, пиво небезпечними щодо розвитку алкоголізму. Насправді вони не тільки містять етиловий спирт, а й токсичні речовини (барвники, ароматизатори, важкі метали), які посилюють отруйний ефект етанолу.

Швидкість розвитку алкоголізму і його наслідки

У дітей і підлітків алкогольна залежність формується в 2-3 рази швидше і при вживанні менших доз алкогольних напоїв. Алкоголізм у них протікає у важчій формі, а пошкодження органів, систем має небезпечні наслідки.

Лікувати підлітковий алкоголізм важче, так як не всі методи терапії можна застосовувати до юних, незміцнілих організмів. У підлітковому середовищі алкоголь часто поєднується з прийомом наркотиків, токсикоманію, що ще більше ускладнює лікування.

З повним прайс-листом можна ознайомитись у медичному центрі або поставити запитання по телефону гарячої лінії: +38(099) 508-08-88

*Адміністрація Українського Центру Лікування Залежності приймає всі заходи щодо своєчасного оновлення розміщеного на сайті прайс-листа, проте, щоб уникнути можливих непорозумінь, радимо уточнювати вартість послуг у контакт-центрі за телефоном:+38(099) 508-08-88. Розміщений прайс не є офертою. Медичні послуги надаються на підставі договору. Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста.

Автор:Сергій Адаменко

Медична інформація є коректною, достовірною, актуальною. Програмний директор асоціації реабілітаційних центрів