Діти і наркотики: як уберегти дитину від небезпеки – пам’ятка для батьків

Профілактику наркоманії у дітей необхідно починати з раннього віку. Не слід чекати, поки в школі про це почнуть говорити на уроках з безпеки життєдіяльності. Тоді вже може бути пізно, адже вперше діти знайомляться із забороненими речовинами в підлітковому періоді. Але як донести до дитини небезпеку психотропних препаратів?

Принципи спілкування в сім’ї

Здорова, позитивна атмосфера вдома сама по собі позитивно впливає на дитячу психіку. Вона робить дитину щасливою і без додаткових засобів, якими у скривджених на весь світ підлітків якраз і стають наркотики. Для цього потрібно небагато:

 • довірчі відносини між усіма членами сім’ї;
 • доброзичливість і відкритість у спілкуванні;
 • повага дитини як особистості, визнання її індивідуальності, унікальності;
 • взаєморозуміння;
 • прояв інтересу до захоплень і кола спілкування підлітка;
 • хороший приклад ведення здорового способу життя з боку батьків;
 • впевненість дитини в собі та своїх силах;
 • наявність у підлітка інтересів, хобі та захоплень, які він знайшов собі сам.

Тінейджер повинен сам собі подобатися і любити себе таким, яким він є. Адже низька самооцінка – крок до придбання шкідливих звичок.

Небезпека наркотичної залежності для дітей

Як тримати контакт з дитиною і не пустити її життя на самоплив: поради

Тримати під контролем життя підлітка можна і без примусу або нав’язування батьками свого бачення світу. Щоб зрозуміти, чим живе і дихає дитина, необхідно:

 • часто влаштовувати сімейні бесіди;
 • цінувати думку тінейджера;
 • заохочувати будь-які корисні ініціативи дитини;
 • поважати особистий простір, хобі, особистісно-духовні потреби підлітка;
 • організувати корисне дозвілля, записавши дитину на гуртки, секції, відвідуючи з нею різні культурні заклади – музеї, театри, галереї і т. д.;
 • показувати безоплатну любов до дитини: її треба любити не за хороші оцінки або слухняність, а за те, що вона є у батьків.

Дуже важливо виховувати в дітях відповідальність і самостійність. Потрібно дати підлітку зрозуміти, що його думка і слово має вагу. Але при цьому він повинен знати і розуміти, що за неправильні вчинки відповідатиме сам.

Як поговорити з дитиною про наркотики?

Іноді поговорити з дітьми про наркоманію буває складно. Батьки не знають, з чого почати і як правильно організувати бесіду, щоб донести важливу інформацію. Кілька корисних порад фахівців допоможуть вирішити цю проблему:

 1. Починати розмову краще в підходящі моменти. Наприклад, після телевізійного сюжету на тему наркоманії або шкідливих звичок як таких. У дитини потрібно дізнатися її думку з цього приводу, не описуючи їй властивостей таких препаратів, і тим більше не згадуючи їх назв.
 2. Висловити свою позицію про ставлення до наркотиків. Але це не повинно виглядати як нотація або мораль. Краще розповісти про суть наркоманії та її наслідки, не переходячи на загрози. Залякування може мати зворотний ефект: підліток захоче спробувати «заборонений плід».
 3. Розповісти про користь здорового способу життя і занять спортом. Піднести корисні заняття як прекрасну альтернативу шкідливим звичкам.
 4. Стати прикладом для наслідування. Нехай діти рівняються на батьків, а не на «того крутого хлопця з вулиці» або улюбленого кіногероя з фільмів про гангстерів.
 5. Поговорити про можливий тиск з боку однолітків. Пояснити, що не потрібно реагувати на глузування або закиди в боягузтві, з якими може зіткнутися підліток. Важливо донести, що головне – зберегти здоров’я, а у випадку з наркотиками це зробити неможливо.

Всі вищеописані поради актуальні і для профілактики куріння або алкоголізму у підлітків.

Розрахувати вартість лікування