Чому виникає любовна залежність і як з нею боротися?

У звичному сприйнятті світу любов асоціюється з приємними емоціями, світлими, піднесеними і романтичними стосунками. Але на ділі так виходить далеко не завжди.

Взаємини між закоханими іноді переростають в важкий тягар для обох, коли «і разом неможливо, і нарізно ніяк»: залежний відчуває гостру нестачу уваги з боку обожнюваного людини, а другу половину дратує постійне і нав’язливе вторгнення в особисті кордону. Існує маса історій, як залежні від своєї любові люди робили абсолютно божевільні і протизаконні вчинки. При цьому їм, як і звичайним наркоманам, алкоголікам, ігроманам, важко усвідомити свою хворобу. Вони вважають, що просто люблять дуже сильно.

Основні симптоми любовної залежності

Якщо у випадку з алкоголем або психотропними речовинами є чітко позначені симптоми, які ні з чим не сплутаєш, то основна причина проблем із залежністю від згубних відносин криється в тому, що людині дуже складно визнати свою хворобу. Адже такі прояви цілком можуть бути ознаками закоханості:

  • сильна туга в моменти розставання з коханою людиною;
  • бажання постійно його бачити, торкатися, опікуватися;
  • готовність йти на поступки;
  • перегляд своїх інтересів відповідно до інтересів партнера.

razluka

Однак важливо відчути і не переступити межу, яка перетворює опіку в гиперопеку, тугу в переслідування, а компроміси – в повне підпорядкування партнеру. Характерні ознаки залежності: відчуття власництва, постійна, часто безпричинні ревнощі, готовність в будь-який момент підлаштуватися під плани, настрій, бажання партнера, відсутність особистої самостійності, патологічна боязнь бути кинутим. Залежна людина відчуває сильний емоційний дискомфорт під час розлуки з предметом обожнювання, а також зациклює все інтереси і коло спілкування навколо нього, чекає постійної відповідної реакції на свої дії і схвалення.

Причини виникнення залежності від відносин

Будь-психотерапевт знає, щоб вилікувати наркоманію, потрібно, перш за все, з’ясувати, чому у людини розвинулася пагубна звичка. У випадку з хворобливими відносинами це правило теж працює. Всупереч поширеній думці, залежність від людини розвивається не через велику любов. Проблеми зазвичай криються набагато глибше. Це можуть бути:

· Сформовані раніше романтизовані уявлення про любов. Особливо стереотипам схильні дівчата, які думають, що відносини – це вічна казка, прогулянки за ручку під місяцем і любов до труни.
· Пережиті раніше важкі втрати (смерть близької людини, зрада минулого партнера). Тоді людина підсвідомо намагається замістити порожнечу.
· Компенсація недоотриманих в дитинстві уваги, любові і турботи. Виникає не тільки по причині неповної сім’ї, а й коли батьки були сильно зайняті на роботі, приділяли більше уваги брату / сестрі.
· Залежність від бурхливих емоцій. Подібно залежності від адреналіну, людина не може жити без постійних сварок і примирень, з’ясування відносин, сцен ревнощів або просто, по аналогії з першою причиною, так спотворено представляє «ідеальні» відносини.
· Невпевненість у собі. Людина чіпляється за наявні відносини і боїться їх втратити, так як вважає себе негідним нормальних взаємин через комплекси з приводу зовнішності, доходу, соціального стану і т.д.

Тільки з’ясувавши, що саме породжує патологічну прихильність, можна від неї позбутися. Але що найголовніше, це допоможе не потрапити під вплив залежності в подальшому і будувати нормальні відносини з наявними або іншим партнером.

Основні методи лікування любовної залежності

1522173258 11944177

У запущених ситуаціях допоможе тільки систематизована робота з психотерапевтом, який підбере індивідуальний курс лікування, відповідно до стану пацієнта. Це може бути гіпноз або психоаналіз, терапевтичні бесіди. Також є практики, які допомагають позбутися від залежності на початкових стадіях, а також полегшити розставання з партнером, взаємини з яким приносять дискомфорт.

Логічний і тверезий аналіз

Якщо відносини приносять негатив і змушують вас постійно йти на поступки, перебувати в напруженому, тривожному стані – відкиньте романтичний флер і задумайтеся, чи варто воно того? Можна виписати в окремі колонки позитивні і негативні моменти такої любовний зв’язок, як правило, поганого буде більше. Тверезо оціните ситуацію і чесно дайте собі відповідь, чи готові ви так прожити все життя?

Увага! Ви можете ознайомитися з розпорядком дня в стаціонарі

З очей геть з серця геть

Після розставання змініть обстановку, постарайтеся не перетинатися з об’єктом своєї закоханості, позбудьтеся від усього, що нагадує про нього, починаючи від фотографій і закінчуючи символічними речами. Це радикальний, але досить ефективний метод. Однак пам’ятайте, не розібравшись зі своїми внутрішніми проблемами, ви ризикуєте потрапити в аналогічну ситуацію в наступних взаєминах.

Зруйнуйте ілюзію ідеалу і своїх недоліків

Часто залежність формується через ідеалізації свого партнера. Тоді досить зруйнувати цю ілюзію. Подумайте, що саме змушує так захоплено його сприймати і перетворите ці риси в недоліки. Наприклад, якщо хлопець вміє поводитися з грошима, зібрав хороший капітал, це можна розцінювати як вроджену скупість. А красиву дівчину з витонченою фігурою завжди можна сприймати як егоцентричну особистість, зосереджену тільки на себе.

Якщо ж причина криється у власній невпевненості, проведіть аналогічну роботу над собою, тільки навпаки. Недоліки зовнішності можна компенсувати хорошим характером, а відсутність добробуту – щедрістю і чуйністю. Шукайте в собі позитивні сторони і концентруйтеся на них. Також самооцінку здорово підвищує спорт, хобі та нові знання.

Сублімація

За методом Зигмунда Фрейда, свою залежність потрібно перенаправити на інші заняття. Якщо ваші негативні емоції зазвичай виливаються в сварки, агресію, депресивні стани – направте їх в позитивне русло. Займіться творчістю, рукоділлям, фізичною працею. Це відволіче від нав’язливих думок, а також подарує позитивні емоції від самого процесу і задоволення від отриманого результату.

Дізнатись вартість проживання в стаціонарі

Перейти

Профілактика любовної залежності

Як вже говорилося вище, коріння залежності часто ростуть з дитинства. Тому батькам дуже важливо вміти вибудовувати правильні і довірчі відносини з дитиною. Особливо згубно на майбутні відносини може позначитися брак уваги у віці 2-4 років, тому в цей час украй важливо дати дитині безпеку, турботу і любов.

Важливо проводити просвітницькі бесіди з підлітками. Їх нестабільна психіка важко переживає спалахи закоханості і потягу, а неправильний фундамент відносин можуть задати фільми і література, в яких часто нерозділене кохання підноситься як норма, а страждання і жертви героїв вважаються мало не подвигами. Потрібно пояснити, що нормально – це коли відносини приносять радість обом, а обидва партнери виступають їх рівноцінними і рівноправними учасниками.

Чим більше самодостатній і різнобічна людина, тим менше він схильний до залежностей. Приділяйте час саморозвитку, розширюйте коло інтересів, спілкуйтеся з різними людьми, не тільки в розрізі роботи і сім’ї. Не треба перетворювати любов в єдину мету і складову свого життя, а також жертвувати заради неї:

  • своїми захопленнями і планами;
  • зустрічами з друзями і сім’єю;
  • часом на спорт, красу;
  • психічним і фізичним здоров’ям.

Не варто розглядати кожні відносини як єдині і на все життя. Так, комусь щастить зустріти кохання всього свого життя ще в дитячому садку, але це, скоріше, виняток із правил. Сприймайте спокійно той факт, що люди розходяться, іноді навіть після весілля і спільно прожитих років і народжених дітей. І головне, пам’ятайте, що здорова любов – це коли добре, а не коли погано.

Розрахувати вартість лікування