Адикція: що це, види залежності

З самого народження людина освоює повторювані дії, потрібні для досягнення благополуччя і гарного самопочуття: поїсти в певний час конкретні продукти, випити з ранку чашечку кави з цукром і вершками, викурювання сигарети після їжі, келих вина ввечері, пробіжка в 5 ранку й т. д.

Звички прищеплюють батьки, оточення, друзі – наприклад куріння «за компанію». Вони можуть бути нав’язані рекламою, соціальними нормами, професійними обов’язками.

Згодом звички міцніють, стають способом життя. Неможливість виконати якусь дію призводить до погіршення настрою, дратівливості, і весь день йде не так, як зазвичай. Якщо звичка викликає не просто потребу в повторенні, а й призводить до непереборного бажання виконати дію, вона стає залежністю, або адикцією.

Що таке адикція?

Адикція: що це, види залежності

Адикція – це нав’язливе, патологічно сильне бажання здійснювати дії, що призводять до певного психічного стану, найчастіше розслабленню, задоволенню, заспокоєнню. Від звички даний стан відрізняється саме силою потреби, неможливістю займатися якою-небудь іншою справою до задоволення бажання, постійні думки про об’єкт залежності, неусвідомлюване вчинення якихось дій для досягнення мети.

Крім змін психічного стану, можуть відзначатися симптоми на фізичному рівні, такі як прискорене серцебиття, пітливість, сухість у роті, порушення зору, нестійкість при ходьбі, слабкість. Фізичні симптоми пов’язані зі станом нервової напруги в очікуванні реалізації потреби або прямою дією суб’єкта потреби, наприклад, алкоголю або наркотичних засобів.

Види адикції

Виділяють 2 види патологічного потягу:

 1. Залежність від певної хімічної речовини – хімічна адикція, субстанціональна, або фізична. Зазвичай це відноситься до наркотичних засобів і алкоголю.
 2. Залежність від певної поведінки – несубстанціональна, психологічна, або поведінкова.

Характеристика варіантів хімічної залежності

При даному виді адикції хімічна речовина (спирт або наркотик) викликає зміни в роботі організму, іноді незворотні. Для досягнення бажаного ефекту – задоволення і розслаблення, потрібні все більші дози штучного допінгу. При зниженні вмісту хімічної сполуки в крові з’являються фізичні симптоми залежності:

 • тремтіння в тілі;
 • пришвидшене серцебиття;
 • коливання артеріального тиску;
 • блукаючі болі;
 • виражене збудження;
 • прагнення отримати бажане за всяку ціну.

Для алкогольної залежності характерний поступовий розвиток із нарощуванням і подальшим зниженням дози. Для появи пристрасті до наркотиків іноді досить одного вживання. Обидва види хімічної адикції важко виліковні. Можна досягти стійкої багаторічної ремісії, але в разі зриву залежність повернеться з новою силою.

Небезпека хімічної адикції криється в поєднанні психологічної та сильної фізичної залежності та вимагає комплексного лікування. Спочатку необхідно купірувати симптоми синдрому відміни – «ломки» або похмілля, і тільки потім протягом багатьох місяців і навіть років працювати з психологічною складовою.

Варіанти психологічної залежності

Зазвичай психологічна залежність розвивається за механізмом заміщення. За допомогою дій, що призводять до появи адикції, людина йде від реальності, з якою вона не може впоратися або прийняти її. Часто так придушуються:

 • тривожність,
 • невпевненість у собі,
 • страх перед важливим рішенням,
 • небажання брати на себе відповідальність,
 • конфлікти в родині.

Здійснюючи певні дії, наприклад, приймаючи їжу, граючи в азартні ігри й т. д., Люди створюють власний світ, у якому вони успішні, спокійні, у них є значні досягнення, задоволення.

Особливість психологічної адикції полягає у звуженні сприйняття залежної людини. Вона не бачить і не сприймає серйозно події та проблеми в соціумі, сім’ї та свого власного життя. Знижується соціалізація, людина перестає спілкуватися з друзями та знайомими, в деяких випадках втрачає гігієнічні навички, з’являються маячні розлади, засновані на його потреби.

Ігрова залежність

Ігрова залежність

Дана адикція, як правило, пов’язана з азартними та комп’ютерними іграми. Залежний проводить більшу частину часу неспання за грою або розмовами про неї, втрачає звичайні інтереси, стає дратівливим.

Азартний гравець підвищує ставки, не замислюючись про відповідність їх своїми фінансовими можливостями. Часто програє «астрономічні» суми, з’являються борги. Граючого можна відрізнити за постійній потребою в грошах при відсутності явних витрат і ознак вживання наркотиків або алкоголю.

Зупинитися самостійно люди-ігромани не можуть, у цій адикції особливо часті зриви, тому лікування потрібно проводити тривало й за допомогою професіоналів.

Адикція міжособистих відносин

Залежність може розвиватися за різними напрямками:

 • любовна;
 • пов’язана з сексуальними стосунками;
 • адикція уникнення.

Патологічна прихильність пов’язана з особливостями особистості залежного. Це невпевнені в собі люди, з порушеною самооцінкою, зазвичай дуже заниженою, що не вміють ставитися до себе з любов’ю і повагою.

Любовна адикція

Любовна адикція – виражена залежність від відносин із конкретною людиною, сильна, маніакальна прихильність до нього, зацикленість на його звички, захоплення, події в його житті. Це може проявлятися у відносинах між чоловіком і жінкою, друзями, дитиною і батьком.

Нав’язливі думки про об’єкт прихильності призводять до втрати власних інтересів. Залежний постійно живе в світі уявних відносин, тривожиться і сумує за вигаданим ним самим причинами. Цей вид адикції може привести до серйозних психічних захворювань, особливо, якщо ускладниться патологічними ревнощами.

Адикція уникнення

У цьому випадку залежний усіма силами намагається обмежити спілкування з людиною, яка багато значить для нього:

 1. Припиняє контакти, спілкується навмисно з іншими людьми, навіть якщо з ними немає нічого спільного.
 2. Припиняє або уникає сексуальних відносин під будь-якими причинами.
 3. Створює і посилює психологічну відчуженість від об’єкта уникнення.

Ця залежність також може стосуватися як любовних і дружніх, так і дитячо-батьківських відносин. Основою для даного виду адикції виникає страх бути залишеним, покинутим: коханий може піти, друг зрадити, а батько померти. Щоб уникнути можливого ​​болю від втрати та перебування на самоті, варто обмежити контакти зараз та уникнути прив’язаності – приблизно так міркує залежний.

Сексуальна адикція

Це ще один приклад залежності від відносин. Відрізняється розгальмованою сексуальною поведінкою, постійною потребою в статевих контактах – як з однією людиною, так і з безліччю інших. Безладні статеві зв’язки приносять масу психологічних неприємностей і проблем зі здоров’ям. Нерідко в основі такої поведінки лежить травма сексуального характеру, перенесена в дитячому або підлітковому віці.

Залежність від роботи (трудоголізм)

Людина, що страждає подібним видом залежності, всі свої інтереси зводить до професійної діяльності. Таким людям:

 1. Властиво працювати понаднормово, у вихідні та святкові дні.
 2. Властива впевненість, що крім них ніхто не зробить цю роботу, або зробить її набагато гірше.
 3. Характерне переконання близьких, друзів і самого себе в тому, що головна мета такого ставлення до роботи – заробити якомога більше грошей або побудувати кар’єру. Насправді для цього виду залежності більше, ніж для інших, характерна фіксація на процесі, а не на результаті.
 4. За своїми психологічним особливостям потрібне постійне схвалення і захоплення з боку оточуючих. Зазвичай це пов’язано з проблемами ставлення до самого себе, недостатнього схвалення в дитинстві з боку дорослих.
 5. Характерний розвиток розладів психіки або хімічна залежність, якщо робоча діяльність з якоїсь причини переривається.
 6. Неможливо повноцінно вибудувати відносини в родині, з друзями та з самим собою.

Залежність від інтернету

Залежність від інтернету

Інтернетна адикція – дуже актуальна проблема, що витісняє інші види патологічних залежностей. Різновиди тяги до інтернету:

 • спілкування в соціальних мережах;
 • ігроманія;
 • серфінг сайтів, нескінченний перехід за новими й новими посиланнями;
 • патологічна цікавість до порноіндустрії;
 • потреба читати новини та постійно перевіряти електронну пошту або месенджер повідомлень.

Цей вид адикції відрізняє виражене задоволення від проведення часу за комп’ютером. Соціальні навички втрачаються, часом до фобій і маній. Час, проведений в інтернеті, постійно збільшується. Контакт із близькими та сім’єю втрачається практично повністю, спроби обмежити час призводять до конфліктів, аж до кримінальних наслідків.

Існують і фізичні наслідки інтернет-адикції:

 • сухість і подразнення рогівки очей;
 • часті головні болі;
 • дратівливість;
 • біль у зап’ястях через хронічне напруження кистей і розвитку тунельного синдрому – запалення сухожиль;
 • порушення сну.

Залежність від спорту

Патологічна потреба в фізичних вправах, досягненнях, перемогах на змаганнях призводить до психологічної залежності, яка легко переходить у хімічну. Це може бути прийом спеціального харчування для нарощування м’язової маси, анаболічні стероїди, допінг і т.д.

Крім того, існує пристрасть до екстремальних видів спорту, часто дуже небезпечним для життя. Такого роду спортсмени зіштовхуються з несхваленням і нерозумінням з боку близьких, часто відбувається відчуження і втрата соціальних зв’язків.

Залежність від купівлі

Компульсивне купування приносять задоволення на кшталт трудоголізму – важливий не результат, а процес. Придбання речей, якими найчастіше потім не користуються, дає відчуття контролю над власним життям, відчуття можливості приймати рішення. Основні риси шопоголізму:

 • купівля речей, які не потрібні;
 • придбання не відповідних за розміром або кольором речей;
 • купівля надмірно дорогих предметів;
 • витрати невідповідно до своїх достатків;
 • купівлі в кредит, розстрочку, зростання боргів;
 • втрата розуміння з боку сім’ї та близьких людей;
 • неможливість зупинитися;
 • почуття провини згодом.

Харчова адикція

Харчова адикція

Найпростіший спосіб привести нерви в порядок – поїсти. Це призводить до появи різних розладів харчової поведінки. Наприклад, прагнення поїсти й при цьому не набрати вагу, почуття провини від самого прийому їжі або вживання «неправильної» їжі призводить до булімії – захворювання, яке вимагає довгого лікування у психіатра.

Інша крайність – голодування з метою знизити вагу. Поступово людина перестає відчувати межу та голодує весь час, поки це не стає небезпечним для її життя. Так розвивається анорексія, яка може привести до смерті при несвоєчасному наданні допомоги, оскільки це захворювання порушує обмін речовин і роботу внутрішніх органів.

Чому розвивається пристрасть до їжі? Коли людина приймає їжу, з’являється відчуття ситості. Це природний процес, виробляються гормони радості – ендорфіни. Якщо у людини є проблеми у взаєминах із оточуючими, на роботі, в прийнятті та оцінці себе, пригнічення якихось потреб, він прагне досягти заспокоєння і задоволення, поїдаючи їжу.

Поступово великі обсяги їжі змінюють обмін речовин, коливання рівня глюкози в крові призводять до більш швидкої появи почуття голоду та скорочення проміжків між прийомами їжі. Як наслідок, збільшується вага. З’являються почуття провини та сорому, залежний починає ховатися від оточуючих, їсти в нічний час. При збільшенні розвивається булімія або неконтрольоване обжерливість, що вимагає серйозного лікування.

При голодуванні на 3-4 добу відмови від їжі болісне відчуття голоду поступається місцем ейфорії та легкості. Настрій підвищується, енергії стає багато. Деякі прагнуть відчувати це почуття довше та глибше й свідомо позбавляють себе їжі до тих пір, поки ситуація не стає небезпечною для життя.

Ейфорія говорить не про користь голодування, а про порушення роботи головного мозку, обумовлених позбавленням поживних речовин. Згодом це веде до незворотних ушкоджень і втрати функції. Знижується здатність запам’ятовувати інформацію, зосередитися, вчитися і працювати.

Ознаки залежності

Основні відмінні ознаки розвитку адикції:

 • неконтрольована тяга до об’єкта залежності;
 • розвиток психологічного або психічного дискомфорту при неможливості задовольнити потребу;
 • посилення і поглиблення залежності з плином часу;
 • розвиток небезпечних для життя і здоров’я наслідків, наприклад, порушення харчової поведінки, хімічні форми залежності.

Чи можливо зупинитися?

Вилікувати залежність важко, процес відновлення дуже довгий. При цьому про одужання фахівці вважають за краще не говорити, вказують тільки на стійку або тривалу ремісію. Адже завжди існує ймовірність зриву. Проте, послабити вплив залежності на особистість і життя людини можна. Для цього необхідні:

 1. Усвідомлення пацієнтом наявності проблеми.
 2. Тверда рішучість позбутися залежності.
 3. Підтримка з боку близьких і родичів.
 4. Зміна кола спілкування.
 5. Зміна способу життя.
 6. Позбавлення від фізичної залежності: медикаменти, детоксикаційна терапія.
 7. Лікування психологічної залежності у фахівців: психологів, психіатрів, наркологів. Використовуються методи індивідуальної, групової, сімейної психотерапії, гіпноз, аутогенне тренування і багато інших.

Поява залежності – серйозна проблема, яка може стосуватися кожного. Бажано знати про тривожні ознаки, зуміти вчасно їх помітити й звернутися до фахівців. Не менш важливо бути уважними до близьких людей. При появі симптомів адикції слід постаратися пояснити людині свою стурбованість і запропонувати підтримку.

Розрахувати вартість лікування