Кокаїн – вся правда про наркотик

Зміст статті:

1. Кокаїн: історія, поширення

2. Вплив на організм

3. Як виникає залежність?

4. Наслідки вживання кокаїну

5. Фізична залежність

6. Як вживання кокаїну впливає на психіку?

7. Чи можна кинути наркотик самостійно?

8. Лікування залежності від кокаїну

Лікування морфіністів від залежності

Кокаїн – хімічне наркотичне з’єднання, представник ряду тропанових алкалоїдів. Виготовляється з листів південноамериканської рослини Erythroxylon Coca. У рослинному світі алкалоїд виконує захисну функцію, не дозволяючи комахам поїдати листя коки. Кокаїн курять, вводять інтраназально або внутрішньовенно, нерідко змішуючи з героїном.

Кокаїн: історія, поширення

Відомо, що вже в 3 столітті до нової ери американські індіанці виготовляли з листя коки напій з психостимулюючим ефектом. В Європу Erythroxylon Coca вперше була завезена в 15 столітті.

Вперше наркотичні властивості речовини, що міститься в листі коки, зафіксував лікар Паоло Мантегацца. А через кілька років після офіційного опису дії рослини Альберт Німан зумів виділити і сам діюче начало.

У 19 столітті в Америці, а потім і в Європі кокаїн стали використовувати для лікування морфіністів від залежності. Але від такого способу терапії довелося незабаром відмовитися, так як замість бажаного лікування пацієнт набував лише подвійну залежність від обох речовин.

Потім наркотик почали застосовувати як знеболюючі засоби при різних інвазивних втручань: при видаленні зубів, в якості анестезії під час важких пологів, при отоларінгологічних операціях. В кінці 19 століття препарати, що містять кокаїн у високих дозах, вільно продавалися в аптеках у вигляді крапель, порошків і сигар.

У 80-і роки 20 століття по світу прокотилася нова хвиля пристрасті до кокаїну, коли почалася нелегальна торгівля креком – більш дешевого курильного різновиду наркотику. На сьогоднішній день, незважаючи на високу вартість кокаїну, відсоток залежних від нього людей лише збільшується з кожним роком.

Дізнатись вартість проживання в стаціонарі

Перейти

Вплив на організм

При попаданні в організм кокаїн швидко розподіляється по всьому об’єму циркулюючої крові, при цьому період його виведення становить не менше 2-3 днів. При аналізі впливу цього наркотику на організм слід розрізняти суб’єктивну і об’єктивну дію.

Суб’єктивні, тобто відчуваемі людиною, відчуття обумовлені впливом кокаїну на нейрони мозку. Наркоман відчуває ейфорію, прилив енергії і спрагу діяльності. У нього різко знижується потреба у відпочинку, сні і їжі, підвищується сексуальне збудження, фізична витривалість і здатність до аргументації. Можуть з’являтися тактильні, слухові або зорові галюцинації.

Об’єктивно відзначається тахікардія, пітливість і озноб, підвищення артеріального тиску і температури тіла, задишка, порушення серцевого ритму, судоми. Одна з характерних ознак дії кокаїну – порушення особистісного функціонування, тобто настрій людини може протягом декількох хвилин змінюватися від крайньої товариськості до параноїдальної замкнутості.

Як виникає залежність?

Цей вид наркотику викликає важку і швидко розвиваєму залежність. Особливість кокаїну в тому, що психологічна потреба в ньому у людини часто буває сильніше, ніж фізична. Емоційний підйом, відчуття уявної легкості і свободи спонукає вживати його знову і знову.

Залежність розвивається в чотири основні етапи:

  1. Людина пробує наркотик вперше або тільки починає його приймати для отримання почуття ейфорії, сексуального збудження або заради галюцинацій;
  2. У наркомана з’являється постійна потреба в кокаїні. В організмі дуже швидко виробляється резистентність до наркотичної речовини, тому кожна наступна доза стає більшою за попередню;
  3. Наркоман не може себе контролювати, частково або повністю перестає виконувати свої соціальні та професійні обов’язки: відвідувати навчання, стежити за дітьми і т.д .;
  4. На стадії хронічного вживання людина не цікавиться нічим, крім чергової дози наркотику. У медичній практиці є випадки, коли наркомани приймали кокаїн кожні 10-15 хвилин. На цьому етапі часто трапляються передозування, отруєння, може розвинутися полінаркоманія – пристрасть до кількох різновидів нарковмісних речовин.

Позбавити людину в хронічній стадії наркоманії від пристрасті до кокаїну дуже складно навіть в умовах спеціалізованого лікувального закладу, так як навіть після повного виведення речовини з організму у хворого залишається сильна психологічна залежність.

Увага! Ви можете ознайомитися з розпорядком дня в стаціонарі

Наслідки вживання кокаїну

Тривале вживання кокаїну надає згубну дію на організм людини. Порушується здатність адекватно сприймати реальність, розвивається параноя, психози, марення. Напади безглуздої активної діяльності і незв’язної мови змінюються періодами депресій і загальмованості.

Кокаїн сильно впливає на роботу серцево-судинної системи. Наркомани часто страждають на гіпертонію, порушеннями серцевого ритму, стенокардією.

Так як основний згубний вплив кокаїн надає на нервову систему, то саме з її боку розвиваються найбільш важкі наслідки: судоми, епілептична готовність, тремор, порушення сну, втрата пам’яті. У кокаїнових наркоманів в досить молодому віці починає розвиватися хвороба Альцгеймера.

При відсутності лікування дія наркотика на нервову систему призводить до церебрального інсульту – гострого порушення кровопостачання, що викликає некроз ділянки мозку.

Фізична залежність

Фізична залежність від кокаїну слабо виражена в порівнянні з деякими іншими видами наркотиків. Синдром відміни проявляється важкими психотичними розладами. Починається з гострого нападу марення переслідування, супроводжується підвищеною агресивністю, особливо по відношенню до відбиваючим предметам. Психотичні напади зазвичай проходять після сну, але через деякий час повторюються знову. У разі виникнення кокаїнового делірію висока ймовірність раптової смерті від зупинки дихання або серцевого нападу.

Як вживання кокаїну впливає на психіку?

Кокаїн агресивно впливає на нервову систему людини, через що у хворого формується викривлене світосприйняття. Періоди ейфорії змінюються важкими депресіями і суїцидальними думками. При тривалому вживанні наркотика або його раптовій відміні розвиваються психози. Розлади нервової системи призводять до порушення прихильності по відношенню до рідних і друзів, спалахів ревнощів і агресії, тривалих – до декількох днів – галюцинацій і т.д.

Чи можна кинути наркотик самостійно?

Самостійно подолати пристрасть до кокаїну практично неможливо. Наркоман настільки психічно залежний від чергової дози, що не в змозі себе контролювати. Крім того, в стані делірію людина є неадекватною і може заподіяти шкоду як собі, так і оточуючим.

Лікування залежності від кокаїну

Лікування проводиться тільки в умовах стаціонару. Специфічної терапії від кокаїнової залежності не існує. Пацієнт отримує заспокійливі, антипсихотичні і протисудомні препарати. У разі розвитку коми, зупинки дихання або інсульту призначається лікування за показаннями.

Після закінчення періоду психозу хворого допускають до індивідуальної і групової психологічної терапії. Одночасно проводиться терапія для відновлення роботи серцево-судинної і нервової системи. В середньому лікування в клініці займає близько року.

З повним прайс-листом можна ознайомитись у медичному центрі або поставити запитання по телефону гарячої лінії: +38(099) 508-08-88

*Адміністрація Українського Центру Лікування Залежності приймає всі заходи щодо своєчасного оновлення розміщеного на сайті прайс-листа, проте, щоб уникнути можливих непорозумінь, радимо уточнювати вартість послуг у контакт-центрі за телефоном:+38(099) 508-08-88. Розміщений прайс не є офертою. Медичні послуги надаються на підставі договору. Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста.

Автор:Каркавін Сергій

Керівник стаціонарної програми реабілітації
У гештальт-підході завершив проходження спеціалізації по роботі з залежностями.
“Працюю над створенням терапевтичного середовища в реабілітаційному центрі”.