Кодеїн наркотик – вживання, наслідки, передозування

Зміст статті:

1. Історія наркотику

2. Наслідки вживання кодеїну

3. Лікування залежності від кодеїну

4. Як кинути самому?

5. Правовий статус кодеїномістних препаратів в Україні

Лікування від кодеїну

Залежність від психотропних речовин ламає людей, але тяга до забороненого від цього не слабшає.

Наркоманія давно набула серйозних масштабів і суспільство бореться з проблемою, досягаючи лише змінного успіху. Кодеїн відноситься до поширених стимуляторів, якими захоплюються любителі гострих відчуттів.

 

Історія наркотику

Речовина була розроблена в чистому вигляді за кордоном в 1832 році. Хімік П’єр Робік представив світу новинку як високоефективний засіб від кашлю, що усуває біль і супутні симптоми. Компонент стали додавати в ліки і до певного моменту побічна дія не виявлялася.

У 1905 році вперше було піднято питання про те, що кодеїн викликає у приймаючих його звикання. Через 30 років стало відомо про наркотичні властивості речовини. У 1990-х препарат широко використовувався в хіп-хоп культурі, а в 2000-х пристрасть до стимулятора охопило людей по всьому світу.

У Росії з 2012 року діють обмеження на продаж ліків, що містять кодеїн – вони доступні тільки при пред’явленні рецепта. У деяких країнах речовина вільно поширюється і це посилює проблему наркоманії.

Наслідки вживання кодеїну

Згубний вплив на організм проявляється в проблемах шлунково-кишкового тракту, утруднення дихання і пригніченні ЦНС. Залежність формується за короткий термін. У момент ломки наркоман відчуває не тільки психологічні, а й фізичні страждання. Після прийому кодеїну одночасно з ейфорією виникає набряклість, змінюється тиск. Через 8 годин починають тремтіти руки, з’являється головний біль.

Людину охоплює моторошне занепокоєння, яке супроводжується сильним запамороченням, блювотою, болісним безсонням. Далі порушується пульс, виникає сльозотеча, чхання. Все це приносить величезний дискомфорт і викликає у залежного пригнічений стан, зайву дратівливість і безпричинну тривогу.

Стан ломки переноситься вкрай болісно і в ньому людина здатна на немислимі вчинки. Заради тяги до кодеїну він може скоїти злочин в пошуках грошей, жорстоко обійтися з близькими через психологічну напругу. Неадекватна поведінка веде до плачевних наслідків і руйнує особистість людини, при цьому можуть сильно постраждати оточуючі.

Через добу після прийому кодеїну без отримання нової дози залежний відчуває біль по всьому тілу, гарячковий озноб. Шкіра покривається мурашками, висипаннями. Суглоби сильно зводить і мова напружується, а потім ослаблений стан змінюється гіперактивністю. Наркомани в цьому випадку нервово крутяться і безцільно ходять по будинку або вулиці, розмахують руками і навіть при великому бажанні не можуть заснути.

На третій день до всіх неприємних симптомів додається гострий біль в животі, що супроводжується діареєю. Апетит пропадає, стан стає нестерпним і вимагає негайного втручання фахівця. Після перенесених мук можуть випасти зуби, нігті і волосся. Людина сильно змінюється і зовні, і внутрішньо, стає асоціальною. Багато через руйнівний пристрасті втрачають роботу і запускають навчання, від них відмовляються рідні та друзі.

Лікування залежності від кодеїну

Дуже часто проблема виявляється в запущеній стадії, коли організм сильно підірваний і відновлення стає вкрай складним. Без допомоги фахівців обійтися практично неможливо – повне позбавлення від залежності і подальша реабілітація вимагають величезної самовіддачі, на яку наркомани в більшості своїй не здатні ні морально, ні фізично.

Професіонали застосовують в лікуванні спеціальні препарати, які виводять кодеїн з організму, але цього недостатньо.

Справитися з психологічною складовою питання набагато складніше і тут допомагає індивідуальний підхід – чуйне сприйняття пацієнта і колосальна робота над ситуацією. Фахівцю потрібно знайти справжню причину тяги залежного до допінгу, направити його на шлях зцілення і надати підтримку в боротьбі з руйнівною звичкою.

Взаємодія буде малоефективною, якщо людина не проявить свою волю в цьому питанні і почне чинити опір. Коливання і психологічні зриви на перших порах трапляються у багатьох. Якщо з часом не приходить усвідомлення, ситуація може стати безнадійною. В такий складний період неоціненну допомогу залежному можуть надати близькі. За їх участі запобігати негативним явищам на стадії відмови від кодеїну можуть сприйматися легше. Турбота рідних надає людині сил і сприяє одужанню.

При лікуванні може стати необхідним спостереження у кількох спеціалістів, оскільки наслідки прийому порушують роботу внутрішніх органів. Початковий етап зводиться в основному до детоксикації, антидотної терапії, а потім пацієнт спостерігається у психіатрів вузького профілю. На заключній стадії головним показником стає готовність людини вести здоровий спосіб життя на благо собі і близьких.

Як кинути самому?

Якщо звернення до фахівців неможливо, важливо не залишати наркомана наодинці з проблемою. Можна довго чекати, поки він проявить ініціативу у вирішенні питання, але частіше за все зробити перший крок залежному допомагають оточуючі. Рідні можуть вивести людину з безперервного кола страждань, з великим терпінням і співчуттям надаючи йому підтримку і радіючи проміжними результатами.

Коли наркоман сам має велике бажання змінити колишній спосіб життя, завдання спрощується. У цьому випадку допомагають і невеликі кроки до мети, і кардинальних заходів – немає універсального методу, все дуже індивідуально. В першу чергу залежному варто припинити спілкування з наркоманами і знайти нових друзів.

Хорошим оточенням можуть стати однодумці – люди, які теж ведуть боротьбу з небезпечною звичкою або вже позбулися від неї. Дуже важливо, щоб знайомі не були слабовільним і не спонукали людину до спільних зривів. При найменшій підозрі на це краще обірвати зв’язок, щоб запобігти рецидив.

Можна змінити місце проживання і телефон, якщо вихід з порочного кола іншим способом не передбачається. Потрібно присвятити себе реалізації в соціальній сфері і зайнятися роботою чи навчанням, завести хобі. Спілкування з людьми, які ведуть здоровий спосіб життя, піде на користь. Головне, щоб вони з розумінням ставилися до почуттів залежного і підтримували його, а не засуджували за минуле.

Спорт допомагає привести організм в тонус і відволіктися від тяжких спогадів. Інтерес до мистецтва теж має позитивний ефект – життя багатогранне і не варто зводити її до однієї проблеми. Якщо у людини налагоджене особисте життя, йому буде легше пережити важкий період. Одиноким не потрібно впадати у відчай – треба довести справу до кінця і пишатися собою, здаватися не можна.

Перемога над залежністю – величезний крок на шляху до світлого майбутнього. Потрібно постійно мотивувати себе і ставити високі цілі, розвиватися, шукати сили і продовжувати боротьбу. Результат виправдовує всі докладені старання.

Правовий статус кодеїномістних препаратів в Україні

У цьому регіоні МОЗ не знайшов достатніх підстав для заборони або накладення обмежень на реалізацію медикаменту. Представники державної служби після розгляду питання винесли вердикт. Висновок свідчить, що відпуск препаратів з аптек за рецептом виправданий і немає необхідності в веденні спеціального обліку. Думка грунтується на тому, що в більшості країн кодеїн вільно продається і в складі ліків не представляє особливої небезпеки.

Співробітники професійних асоціацій підтримали рішення, зазначивши, що препарати з цим компонентом повинні бути доступними. Начальник МОЗ в сфері фармацевтичної діяльності заявив, що ризик зловживання кодеїном значно нижче, ніж потреба хронічно хворих в ліках. У пріоритеті залишається ефективність медикаменту, а проблемою наркоманії займаються окремі організації.

Міністр охорони здоров’я повідомив, що у випадках продажу кодеїномістних засобів без рецепта аптеки будуть позбавлятися ліцензій. Відпуск ліків фіксується в журналах, тому при необхідності можна перевірити інформацію про кожного покупця. Працівники аптек відстежують кількість бланків з рецептами. але більше ніяких заходів щодо подібних ліків не застосовується.

Зловживання кодеїном – складна проблема, з якою потрібно боротися всіма можливими способами. Наркоманія важко піддається лікуванню, але життя людини має велику цінність, тому важливо шукати шляхи вирішення проблеми і рятувати залежних.

 

Розрахувати вартість лікування